Paten Türleri Nelerdir?

Çocuk Pateni: Çocuk patenleri kendi içlerinde genellikle bu adı alır. Başlangıç seviyesinde genel olarak fitness çocuk sınıfına sokamayacağımız plastik veya kompozit botlu patenler revaştadır. Kontrolsüz içe veya dışa basmaya engel oldukları için tercih edilmelidir ve olabilecek en iyi şekilde usulüne göre bağlanmalıdır. Fitness çocuk patenleri paten yapmayı bilen çocuklar için tercih edilmelidir. Çünkü genellikle alüminyum frame kullanırlar ve bu malzeme kalitesine göre kolaylıkla çocuğun içe veya dışa basış yönüne doğru yamulabilmektedir. nasıl başlarsa öyle gideceğinden sonradan düzelme ihtimali de ne yazıkki pek olası değildir.

Fitness Pateni: Fitness patenler gezi amaçlı patenlerdir. Kaymak gibi beton diyebileceğimiz zeminler için oldukça idealdir, Bisiklet yolları, yürüyüş yolları sahil kenarları vs. Asfalt’a uygun fakat yine de URBAN patenler kadar başarılı değildir. Bot olarak en hafif patenlerden biridir. (İçe veya dışa basma problemi olan kişiler için ben şahsi olarak tavsiye etmiyorum.)

Urban Pateni: Urban paten genellikle serbest kaymak ve şehir kayması için uygundur. Bazı marka urban paten satın aldığınızda paten kutusunun içinden çıkan kullanım kılavuzunda şöyle bir ibareye rastlayabilirsiniz. PATEN OYUNCAK DEĞİL BİR ULAŞIM ARACIDIR. Bu patenler genellikle ortalamanın biraz daha üstünde hızlı rulmanlar kullanırlar. (SG7 – SG9) Kaliteli olanlarının Tekerlekleri ise genellikle HİDROJENDİR.

Slalom Pateni: Belli aralıklarla dizilmiş kuka veya engellerin arasından çeşitli rutin hareketlerle geçerek yapılır. Bir çok hareketin kendine has bir ismi vardır. Oldukça eğlencelidir.

Quad Paten: Tekerleklerinin ikisi önde, ikisi arkada olan paten türüdür. Bunlarında kendi içinde, artistik, salon, dans gibi türleri vardır. Örneğin RIO paten, California Paten, Boston Paten gibi değişik tipleri bulunur.

Hokey Pateni: In-line Hokey oynamak için kullanılan patenlerdir. Hız ve manevra esastır. Kimi tiplerinde ön tekerler küçük arka tekerlekler daha büyüktür. (oynanılan mevkiye göre tercih edilir) Ama genellikle hepsi aynı boydadır. Bazı SLALOM patenleri aynı zamanda hokey patenleri olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Hız Pateni: Hız Patenleri sadece belirli zeminlerde ve belirli şekilde güvenli olan yerlerde yapılabilir. Oldukça hızlı patenlerdir ve bu türde kullanılan tekerlek boyutu oldukça büyüktür. Genellikle bileği kavramayan botları vardır ki bu da oldukça hassas ve güvenli bir şekilde yapılması gerektiğini göstermektedir, aksi halde ciddi şekilde sakatlanmalara ve bilek burkulmalarına yol açabilir.

Agresif Paten: Rampalarda, engellerde ve bu tarz yerlerde kaymaya uygun paten türüdür. Genellikle urban patenlerle birlikte en ağır botlar bu paten türünde bulunmaktadır.